Neden Kuran'ı Kerim en son ve geçerli dini kitap

Neden ? ... Her şey büyük bir patlamayla başladı. Allah yarıtıcılıgını gösterdi ve dünyayı yarattı, dünya ya yaşam verdi yeni hayvanlar gelişti ve hayat doğdu...

            Allah, Hz.Adem i yarattı ve meleklerine onu gösterdi, önünde eğilmelerini istedi , melekler insanın üstünde diz çöktü ama bir melek diz çökmedi o da şeytan dı. nasıl bu yarattıgın varlıgı bizden üstün tutarsın diyerek itiraz etti ve onu yoldan çıkartacagını onunla bu kadar övünülmemesi gerektiginiz belirti ve itiraz ederek Allah a isyan etti. Allah ,insanın onun emirlerine karşı gelmiyecegini belirtti . şeytan ise çıkacgını belirtti. Allah, kadını Havva yı yarattı ve Adem ile Havva yı cennete koydu ve elma ağacındaki elmaları yememesi gerektigini söyledi ama yediler tabiki .Allah da onları yarattıgı dünyaya gönderdi. Bu kısım daha ayrıntılıdır aslında onu kuran daki ayetlerden de anlıyabilirsiniz... Adam ve Havva dünyaya geldiklerinden sonra uzun süre geçmiş insan nufusu artmıştı.

       İlk başlarda Allah insanların gelişimini izlemiş olsa gerek ama kenilerinin nasıl yaratıldıgını kimin yarattıgına dair bir kitap ya da bir peygaber göndermemiştir.

     Tarihden de bildiginiz gibi insanlar büyük topluluklar da büyük ilerlemeler yaşamıştır. sanat , dil , maden , mühendislik dalında ilerlemişlerdir. Fakat insanlar biraz garip olarak her zaman kendilerinden büyük varlıga inanma geriği duymuşlar; mesala
         ateş: ateş başlangıçda kendilerini ısıttıklarından olsa gerek tapınılacak bişey olarak görülmüş mühtemelen sonra üstüne su gelince sönüp gittiginden ondan vazgeçmişler muhtemelen ya da yeni bişey bulmuşlar.
         güneş : sonra güneşe tapmaya başlamışlar . güneş dogdumu iyi ler .battımıydı her şey serbest, güneş duguncada hemen birini keserlerdi aman hoşgeldin bir daha gitme diye sonra mühtemelen kese kese adam kalmadı , başka bir toplum  bunları ve yok etti.
        Bazı toplumlarda refah seviyesi çok yüksekti. O kırallıkların başındaki kral kendini başka bişey zannetip ,tanrı ayağına yattı. öbür tarafta aldı tabi alacagını... Bunun gibi bir sürü olaylar oldu bitti bu toplumlar yok oldu. Tabi bunları Allah kendisi yok ettigini düşünüyorum .

       Ama işler çıgrından çıktı Allah o zamani yahüdileri mısır lıların elinden kurtardı ve onlara yeni topraklar ve yeni daha güzel hayat sundu ama yahüdiler peygamber daha gitmeden bir öküz heykeline tapmaya başladı , kendilerine dinin yayılması görevi verildi ama kendileri kölelerden oluşmalarına ragmen çok havalanıp bu din bize özel diyerek kimseye yayma gereği duymadılar.

    Allah sonra Hz.İsa ya hiristiyanlık dinini yayması görevini verdi. Ama Hz.İsa gittikten sonra orjinal incil karunamadı kafasına esen bir incil yazdı ve orjinalligi bozuldu. kilise kendi kendine yeni kurallar koydu.

  Allah sonunda bu görevi Hz.Muhammed e verdi ve son gönderilen kitap hiç degişikliğe uğramadan kitaplaştırıldı ve Allah ın insanlara anlatmak istedikleri dogru bir şekilde kitaplaştırıldı... Ve bügün bile Allah Kuralları ( kural diyorum ama Allah dini iyilik ve sevgi içeririr . okumanızı öneririm) halen ilk günki gibi korunmaktadır.
   Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !